SOUND ELECTRIC & WEB SOLUTIONS

SOUND ELECTRIC & WEB SOLUTIONS

decision

CMS ČI INÉ PLATFORMY PRE VLASTNÝ WEB ? PREČO SA VLASTNE ROZHODNÚŤ ?

Rozhodnutie či použiť CMS alebo iné platformy pre vlastný web nemusí byť vždy jednoduché a úplne jasné. Závisí od Vašich konkrétnych potrieb, cieľov a schopností. V tomto článku chceme v krátkosti rozobrať niektoré faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere, porovnať výhody a nevýhody a súčasne nájsť dobrý kompromis, ktorý by spojil dobré vlastnosti jedného či druhého.

CMS-icon

CMS (napríklad WordPress, Joomla, Drupal)

 Výhody:

 1. Flexibilita: CMS poskytujú veľkú flexibilitu pri prispôsobovaní vašej stránky. Môžete si vybrať z množstva šablón a pluginov, aby ste prispôsobili dizajn a funkcionality podľa vašich potrieb.
 2. Kontrola: S CMS máte absolútnu kontrolu nad obsahom a dizajnom vašej stránky. Môžete ju aktualizovať a upravovať podľa potreby.
 3. Nízke náklady: Mnoho CMS je open-source a zdarma na použitie, čo môže znížiť vaše náklady na vytvorenie a údržbu webu.
 4. SEO: Mnoho CMS má zabudované nástroje na optimalizáciu pre vyhľadávače, čo vám pomôže získať lepšie pozície vo výsledkoch vyhľadávania.

Nevýhody:

 1. Vyžadujú inštaláciu a základnú konfiguráciu: Inštalácia a nastavenia nemusia byť úplne jasné človeku bez základných znalostí.
 2. Potrebujú pravidelné aktualizácie a odborný výber potrebných pluginov: Je nevyhnutné pre udržanie bezpečnosti a dobrého chodu webu používať overené témy a pluginy s dobrou podporou a aktualizáciami.
 3. Môže byť pomalý: Ak nie je web správne optimalizovaný, najmä ak používa mnoho pluginov a ťažkých tém. Pomaly načítavajúce sa stránky môžu negatívne ovplyvniť užívateľskú skúsenosť a SEO.

Záver:

CMS je výkonná a flexibilná platforma, ktorá je ideálna pre mnoho typov webových stránok. Avšak, jeho používanie vyžaduje určité technické zručnosti a zodpovednosť za údržbu. Bezpečnostné riziká, závislosť na pluginoch a potreba pravidelnej údržby sú isté nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť.

ecommerce-icon

Iné platformy (e-commerce - napr. Shoptet, Shopify a ďalšie)

Výhody:

 1. Jednoduchosť použitia: Sú často veľmi jednoduché na použitie a nevyžadujú žiadne technické znalosti. Môžete rýchlo vytvoriť a spravovať svoj web pomocou jednoduchého drag-and-drop rozhrania.
 2. Rýchle nasadenie: Vďaka jednoduchosti použitia môžete mať svoj web online v pomerne krátkom čase.
 3. Podpora a bezpečnosť: Iné platformy často poskytujú vynikajúcu zákaznícku podporu a zabezpečenie, takže sa nemusíte starať o technické detaily.
 4. Integrované funkcie: Niektoré platformy, ako napríklad Shopify, sú špeciálne navrhnuté pre vytvorenie online obchodu a majú integrované funkcie na správu produktov, platby atď.

 

Nevýhody:

 1. Mesačné poplatky: Mesačné poplatky za používanie svojej platformy, ktoré sa môžu časom nazbierať, najmä pre malé podniky. Okrem základného plánu sú k dispozícii aj ďalšie platené doplnky a aplikácie, ktoré môžu zvyšovať náklady.
 2. Transakčné poplatky: Ak nepoužívate integrované platby sú tu dodatočné poplatky za každú transakciu, čo môže ovplyvniť ziskovosť.
 3. Obmedzené prispôsobenie: Hoci ponúkajú mnoho tém a doplnkov, prispôsobenie na úrovni zdrojového kódu môže byť obmedzené bez pokročilých technických zručností alebo bez nákladného vývoja.
 4. Závislosť na externých aplikáciách: Mnohé pokročilé funkcie vyžadujú inštaláciu aplikácií tretích strán, čo môže zvýšiť komplexnosť a náklady.
 5. Problémy s medzinárodným predajom: Podpora pre viacero jazykov a mien môže byť komplikovaná a nemusí vždy fungovať hladko.
 6. Závislosť na lokálnom trhu: Napríklad platforma Shoptet je primárne zameraná na český a slovenský trh, čo môže obmedziť jeho použiteľnosť pre globálny predaj.

 

Záver:

Pri výbere platformy pre váš e-commerce obchod je dôležité zvážiť tieto nevýhody v kontexte vašich potrieb a cieľov. Napríklad Shopify je silná medzinárodná platforma s množstvom funkcií, no môže byť nákladná a nie vždy úplne prispôsobiteľná. Shoptet je výborná voľba pre trh v Česku a na Slovensku, no môže byť limitujúca pre medzinárodný predaj a ponúka menej prispôsobenia a doplnkov.

alternative-cms-icon

Alternatívne riešenia spájajúce výhody CMS a ďalších platforiem v jednom

Po predchádzajúcom uvedení výhod aj nevýhod rôznych platforiem sa naskytne otázka či je možné spojiť ich výhody do jedného riešenia. Áno je to možné docieliť za istých predpokladov.

Existuje viacero možností, avšak najjednoduchšia a najlacnejšia cesta pre prípad keď sa Vám nechce stále dozerať na stav webu a súčasne neutratiť veľa peňazí za každý nový aktivovaný prvok je dať si vytvoriť stránku niekde, kde Vám ju dokážu spravovať, aktualizovať a to priamo s použitím CMS na dedikovanom web hostingu.

Takáto alternatíva spája výhody e-commerce a CMS, čím vo výsledku získate výkonný web s možnosťou vlastnej správy a flexibilitou. Rovnako  vďaka možnosti priameho monitoringu je možné docieliť veľmi dobrú bezpečnosť. Takýto typ hostingu si môžete uplatniť aj Vy a pri výbere stránky zvážiť či sa neoplatí využiť už rovno takéto služby.

Kde take niečo nájsť? Skúste napríklad SOELWE VIP HOSTING. Za cenu 8 EUR  mesačne získate všetky spomínané benefity. Všetky podrobnosti a informácie nájdete SEM.

Cenovú ponuku pre webovú stránku spolu s hostingom si môžete ľahko urobiť cez formulár SEM, kde sa ihneď dozviete aj približný odhad ceny.